Jak głęboka powinna być studnia?

Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w studnię głębinową. Nie ma się czemu dziwić, bo dzięki niej można czerpać wodę na potrzeby np. gospodarstwa domowego lub gospodarstwa rolnego. Posiadanie studni głębinowej wiąże się z licznymi korzyściami, jednak często nie wiemy, jak proces wiercenia studni wygląda od strony technicznej. Jak głęboka powinna być studnia? Czy trzeba uzyskać pozwolenie przed rozpoczęciem prac? Sprawdź!

Czym jest studnia głębinowa?

Studnia głębinowa pozwala korzystać z wód podziemnych. Ta budowla wodna musi spełniać określone standardy i zostać wykopana w odpowiednim miejscu. Zgodnie z obowiązującym prawem – studnia głębinowa nie wymaga zgłoszenia oraz pozwolenia na budowę, o ile zostaną spełnione odpowiednie kryteria. Warto wiedzieć, że nieco inne przepisy obowiązują, gdy zamierzamy korzystać ze studni głębinowej w gospodarstwie domowym lub rolnym, pobierając wodę w celu zaspokojenia własnych potrzeb, a nieco inne, gdy pobór wody nie będzie polegał na zwykłym korzystaniu z wód.

Jak głęboka powinna być studnia głębinowa?

Nie jest wymagane pozwolenie i zgłoszenie budowy dla studni głębinowych, które nie przekraczają 30 metrów głębokości. Zwykle studnie głębinowe na terenach prywatnych posesji spełniają to kryterium. Trzeba jednak wiedzieć, że płytkie studnie, których głębokość nie przekracza 10 metrów to dobre rozwiązanie, gdy chcemy zyskać dodatkowe źródło wody, którą wykorzystamy np. do podlewania ogrodu. Niestety, nie zawsze jakość wody z płytkich ujęć jest zadowalająca.

W przypadku studni zasilających w wodę gospodarstwa domowe i rolne, czerpanie wody z większej głębokości, pozwala zaspokoić bieżące potrzeby. Dzięki zastosowaniu filtrów woda ze studni głębinowej o głębokości do 30 metrów może również być przeznaczona do spożycia.