Jak to zrobić? Odwodnienie terenu krok po kroku

Już na etapie budowy konieczne może być odwodnienie terenu – kiedy przy stawianiu fundamentów pokazuje się woda, kontynuacja prac może nastąpić tylko po jej usunięciu. O odwadnianiu mówimy także w kontekście drenaży i systemów liniowych, które również są konieczne, aby zapobiec zawilgoceniu fundamentów, ale z kolei tych już postawionych. Dzisiejszy wpis poświęcony jest odwadnianiu terenu podczas wykopów pod fundamenty.  

Na czym polega odwodnienie terenu?

Podczas stawiania fundamentów pod budynki mieszkalne, bloki, hale magazynowe, centra handlowe, apartamentowce oraz realizowania innych inwestycji polegających na ingerencji w grunt danej działki często okazuje się, że teren jest zbyt wilgotny – pojawia się woda. Wtedy konieczne staje się odwodnienie terenu. Co do zasady powinien być to etap zaplanowany – przy wcześniejszym przeprowadzeniu odpowiednich badań geotechnicznych.  W każdym wypadku odwodnienie terenu polega na odpompowaniu wody i zabezpieczeniu fundamentów, co oznacza zainstalowanie odpowiednich urządzeń. 

Jakie etapy wyróżniamy? Odwadnianie krok po kroku

Każda praca budowlana musi zacząć się od projektu. Pierwszym krokiem powinny być badania geotechniczne. Dzięki nim jesteśmy w stanie zbadać parametry gruntu – chodzi o sprawdzenie rodzaju podłoża, jego warstw, poziomu wody. W efekcie możemy określić ryzyko wilgocenia fundamentów. Następnie sporządzany jest projekt, który określi metodę dokonania odwodnienia. Dzięki badaniom poznajemy najlepszą metodę odwodnienia; od metody odwodnienia zależą zaś następne kroki.

Często następnym krokiem będzie odpompowanie wody. Stosuje się do tego specjalne pompy do odwodnień. Do odpompowywania wody brudnej nadają się tylko specjalne urządzenia z odpornymi wirnikami – przy wyborze pompy warto skorzystać z rady specjalisty, który pomoże dobrać zestaw optymalny dla naszych potrzeb. Z oczywistych względów takie pompy wynajmuje się jednorazowo wedle swoich potrzeb. Popularnym na etapie przygotowania do robót budowlanych rozwiązaniem są studnie depresyjne, a także osuszanie terenu przy pomocy agregatów igłofiltrowych – więcej o nich mogą dowiedzieć się Państwo na naszej stronie.