Jak wykonać odwodnienie wykopu budowlanego?

Problem z wodą gruntową pojawiającą się w wykopach budowlanych jest niestety dość częsty. Wówczas konieczne jest wykonanie odwodnienia, dzięki któremu będzie można kontynuować prace. Jak takie odwodnienie powinno wyglądać w praktyce?

Odwodnienie poprzez odpompowanie

Pierwszą metodą usuwania wody z wykopów jest jej wypompowanie i najczęściej używa się do tego celu pomp szlamowych albo do wody brudnej. Są one zazwyczaj wyposażone w filtry oraz rozdrabniacze, dzięki czemu nie ulegają zatkaniu i tym samym uszkodzeniu.

Kluczowe znaczenie ma wydajność takiej pompy, aby była ona możliwie jak najbardziej efektywna. W przypadku zalanych wykopów budowlanych zazwyczaj używa się tych o wydajności od 1 tys. litrów na minutę, przy czym zależeć będzie to po prostu od ilości wody znajdującej się w wykopie. Jeśli jest jej dużo, można użyć również kilku mniejszych pomp, dzięki czemu odwodnienie wykopu zostanie wykonane szybko i skutecznie. W naszej firmie również dysponujemy takim sprzętem.

Instalacja igłofiltrowa

Drugą metodą odwadniania wykopów budowlanych jest instalacja igłofiltrowa. Jej zaletą jest to, że zapobiega przed ponownym napływem wody, dlatego też doskonale sprawdza się w przypadku większych inwestycji.

Same igłofiltry zakończone są filtrami lokowanymi w gruncie, dlatego stanowią punkty ujęć dla wody. Kolejno są łączone z kolektorami podłączonymi do agregatów mających pompę. W ten sposób dochodzi do przechwytywania oraz odprowadzania wody z gruntu, dzięki czemu finalnie uzyskuje się większą stabilność podłoża, a także ogólne obniżenie poziomu wód gruntowych.

Aby jednak móc wykorzystać tę metodę, niezbędne jest doświadczenie. Istotne jest bowiem takie skompletowanie instalacji, aby działała ona w sposób efektywny. Jest to ważne zwłaszcza jeśli korzysta się nie z gotowych kompletów igłofiltrów, ale z samodzielnie dopasowywanych modułów.

Skuteczne odwodnienie wykopu budowlanego jest niezbędne, aby móc kontynuować prace oraz upewnić się, że wznoszona konstrukcja będzie stabilna. Jeśli poszukujesz firmy wykonującej tego typu usługi fachowo i skutecznie, koniecznie skontaktuj się z nami. Posiadamy nie tylko niezbędny sprzęt, ale również doświadczenie w tym zakresie.